Altın
SPOT ALTIN 1227.75 $ -0.01% (-0.12) GRAM ALTIN 189.54 tl -0.12% ÇEYREK ALTIN 308.01 tl -0.12% REŞAT ALTIN 1247.20 -0.12% Dolar 4.8054 -0.10% Euro 5.5997 -0.21%

TCMB döviz ihalesi (Aralık 2014)

TCMB aylık 1 milyar dolar talebi piyasadan çekti

TCMB aylık 1 milyar dolar talebi piyasadan çekti

Bloomberg HT ekranlarında Hande Demirelin sunduğu Akıllı Para programına konuk olan BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, döviz kurlarında yaşanan hareketleri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) KİTlerle ilgili açıklamasını yorumladı. 

Dolar/TL deki artışın üzerine euronun dolar karşsında güçlenmesiyle birlikte euro/TLnin de yükseldiğini belirten Altuğ, böylece sepet kurun olumsuz etkilendiğini ifade etti. 

TCMBnin dövizdeki yükseliş karşısında önce TL likiditesini sıkarak ve günlük döviz satım miktarını 60 milyon dolara çıkartarak iki taraftan ince ayar denediğini belirten Altuğ, rublenin yüzde 12nin üzerinde değer kaybettiğini hatırlatarak, kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmının karşılanacağı yönündeki açıklamayı "TCMB böyle bir ortamda daha büyük bir adım atmalıydı. Türkiyenin doğal gaz ithalatını küçümsememek lazım. BOTAŞ da Türkiyenin en büyük doğal gaz ithalatçısı, her ay 1 milyardan fazla döviz almak zorunda ve dolar ile alıp TL ile satıyor. Bu talep oldukça dolar artmaya devam eder. TCMB bu adımla piyasadan 1 milyarın üzerinde kamu kaynaklı talebi yok ediyor" sözleriyle açıkladı. 

Altuğ TCMBnin bu adımını inovatif bir önlem olarak gördüğünü, başarılı ve doğru bulduğunu belirtirken, buna rağmen petroldeki düşüşün devam etmesi ile artan global resesyon endişeleri ve Rusyanın tavrı ile gelişen ülkelerde oluşan satış baskısı nedeniyle adımların yeterli olmayacağı yorumunu yaptı. 

Rubleden sonra en çok kaybeden para biriminin TL olmasını ise Özgür Altuğ, "Son bir ayda en yüksek giriş Türkiyeye oldu. Gösterge faiz yüzde 9lardan 7lere geriled, BIST 100 endeksi 86 binlere tırmandı. Bu nedenle en fazla çıkış yaşanan ülkelerden biri de Türkiye oluyor" sözleriyle açıklarken, yaşanan siyasi gerginliklerin de satışların artmasında etkisi olduğunu sözlerine ekledi. 

Son olarak TCMBnin önlemler almaya devam edeceğini fakat yapılacak çok şey olduğunu belirten Altuğ, "Temel sorun bizden kaynaklanmadığı için TCMBnin yapabileceği çok fazla şey yok, bu iş için çözüm Rusyada. Ya Rusya MB daha fazla adım atar, piyasayı rahatlatır, ya da siyasi açıdan daha uyumlu daha çözüme yakın bir yol izlerse bir nebze düzelme yaşanabilir" dedi.