Altın
SPOT ALTIN 1240.69 $ -0.08% (-1.05) GRAM ALTIN 193.27 tl -0.34% ÇEYREK ALTIN 314.06 tl -0.34% REŞAT ALTIN 1271.71 -0.34% Dolar 4.8440 -0.26% Euro 5.6748 -0.05%

Piyasalar Merkez Bankalarına Odaklandı

Piyasalar merkez bankalarına odaklandı

Piyasalar merkez bankalarına odaklandı

Yen dolar karşısında, Japonya Merkez Bankasının varlık alım tutarını sabit tutması ile birlikte güç kazanırken, Çin hisse senetleri yükselişini ikinci güne taşıdı ve Asya hisselerindeki yükselişe öncülük etti. Altın, Avrupa Merkez Bankasının (AMB) teşvikleri genişleteceği spekülasyonuna bağlı olarak, beş ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

Yen dolar karşısında, dün yüzde 1.1 düşmesinin ardından, yüzde 0.8 güç kazanarak, Tokyo saati ile 14:49da 117.86 seviyesine çıktı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, euronun 11 yılın en düşük seviyesi yakınından yükselmesi ile birlikte, yüzde 0.3 geriledi. Hong Kongda işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2.2 yükseldi ve MSCI Asya Pasifik Endeksindeki yüzde 0.7lik yükselişe destek oldu. Altın, merkez bankalarının teşvikleri daha da artırmasının para birimlerinin değerini düşüreceği endişesi ile, ons başına 1,300 doalrın üzerine çıktı ve euro ile fiyatlanan altın 20 ayın zirvesine çıktı. Petrol New Yorkta yüzde 4.7 düşmesinin ardından varil başına 46.97 dolaa geldi.

Japonya Merkez Bankası, bugünkü toplantısında teşvik programını değiştirmedi. AMBnin ise yarınki toplantısında tahvil alım programını genişletmesi bekleniyor. AMB Başkanı Mario Draghinin  varlık alımlarını artıracağı spekülasyonu, İsviçre Merkez Bankasının geçen hafta frankı euro karşısında serbest dalgalanmaya bırakması ve Danimarka Merkez Bankasının mevduat faizini eksi yüzde 0.2ye düşürmesinina rdından daha da güçlendi.

Singapurda Barclays Plc Asya-Pasifik döviz strateji müdürü Mitul Kotecha, "Yarınki AMB toplantısı ve bu toplantıdan beklentilerin yüksek olması ile birlikte ve isviçre Merkez Bankasının kararı ile birlikte, Japonya Merkez Bankasından da bir hareket gelebileceği şeklinde bir beklenti kalıntısı vardı," dedi ve "Ancak şimdi Japonya Merkez Bankasının modaya uymayacağı ortaya çıktı ve bu da yeni güçlendirdi" şeklinde görüş bildirdi.


Altın Piyasası