Altın
SPOT ALTIN 1228.30 $ +0.03% (+0.42) GRAM ALTIN 189.75 tl -0.01% ÇEYREK ALTIN 308.34 tl -0.01% REŞAT ALTIN 1248.56 -0.01% Dolar 4.8050 -0.04% Euro 5.6035 -0.08%

Piyasa Büyüme sinyalerine bakıyor

Piyasalar büyüme işaretlerini izliyor

Piyasalar büyüme işaretlerini izliyor

Asya hisse senetleri, dünyanın en büyük ekonomilerinde büyümeye yönelik işaretlerin ardından, Japonya hisselerinin öncülüğünde dört ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Avrupa endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Tayland para birimi baht, dünkü askeri darbe öncesi seviyelerine doğru değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Londra saati ile 07:13te, yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu ve Ocak başından bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Japonyada Topix Endeksi yüzde 1 yükseldi. Euro Stoxx 50 endeks vadeli kontratları yüzde 0.1den az bir hareket gösterirken, Standard & Poors 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları fazla değişmedi. Euro üçüncü haftaı da kayıpla geçmeye hazırlanırken, baht yüzde 0.2 değer kazandı. Platin sekiz ayın zirvesinden gevşerken, Asyada kredi riski düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Çinde dün imalat sanayi verisinin beklenenden daha iyi çıkmasının ardından, bugün ABDde birinci el konut satışları verisi açıklanacak. Almanyada bugün açıklanacak iş dünyası güveni endeksinin ise düşmesi bekleniyor. Taylandda ordu dün yönetine el koydu ve böylelikle ülkede son 80 yılda 12 kez askeri darbe oldu. Tayland Genelkurmay Başkanı, dün yaptığı açıklamada, ülkede barışı sağlamak için yönetime el koyduklarını duyurdu. Ukraynada bu haftasonu yapılacak seçimler öncesi, Rusya yanlısı isyancıların saldırısı sonucu 16 Ukrayna askeri öldürüldü.

Melbournede IG Markets Ltd. şef piyasa stratejisti Chris Weston, "İnsanların büyük bölümü, ABDnin bu yıl dünyanın büyüme motoru olacağını düşünüyor," dedi ve "Herşeye düzeltilmiş bazda bakarsanız, hisse senedi piyasası muhtemelen şu anda bulunulması en uygun yer olmaya devam ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Altın Piyasa