Altın
SPOT ALTIN 1240.43 $ -0.11% (-1.35) GRAM ALTIN 193.33 tl -0.31% ÇEYREK ALTIN 314.15 tl -0.31% REŞAT ALTIN 1272.09 -0.31% Dolar 4.8473 -0.19% Euro 5.6815 0.06%

Paskalya Bayramı sonrası piyasa beklentisi 2016

altın

Piyasalar Paskalya tatilinden sonra nasıl olacak?

Piyasalar Paskalya tatilinin ardından kendine gelmeye çalışıyor. Haftanın başlangıcından itibaren Fed üyelerinin konuşmalarıyla yön bulan piyasalar gün içerisinde de bu tavrını koruyacağa benziyor. Gün içerisinde açıklamalarda bulunan San Francisco Fed Başkanı Williams ABD ekonomisine olan güveninin sürdüğünü ifade ederek piyasalardaki çalkantılı seyre rağmen beklentilerinin değişmediğini belirtti. Enflasyondaki yükselişi cesaret verici olarak tanımlayan Williams bankanın yüzde 2’lik hedefine önümüzdeki iki yıl içinde ulaşacağını söyledi. Gün içerisinde Fed Başkanı Janet Yellen’ın New York ekonomi kulübünde açıklamalar yapması bekleniyor. FOMC toplantısının ardından ilk kez açıklamalarda bulunacak olan Yellen’ın önümüzdeki dönem para poltikasına dair söylemlerde bulunması piyasalardaki hareketliliği tetikleyebilir. Yellen’ın son FOMC toplantısında piyasaların beklediğinin aksine güvercin bir tutum sergileyerek küresel riskler ve enflasyon görünümünden emin olmadıkları için faiz artırımına gitmemeyi tercih ettiklerini ifade etmişti.

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi olan Makuch ise gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası’nın son toplantısında almış olduğu kararları değerlendirdi. Yapılan faiz indirimini piyasaları beklenildiği derecede rahatlatmayacağını ifade etmeye çalışarak bu indirimi psikolojik bir araç olarak nitelendirdi.
- altın kurları