Altın
SPOT ALTIN 1227.89 $ +0.00% (+0.01) GRAM ALTIN 189.56 tl -0.11% ÇEYREK ALTIN 308.03 tl -0.11% REŞAT ALTIN 1247.30 -0.11% Dolar 4.8054 -0.10% Euro 5.6024 -0.17%

Mart ayının sonuna doğru piyasalardaki durum

altın

€/$ paritesi Cuma günü açıklanan ABD verilerinin ardından belirgin bir değişim göstermedi, ancak bu hafta sonu gelen bir haber ile Euro’nun yine değer kazandığını görüyoruz. Buna göre AB’nin iki kurtarma fonunu birleştirmesi düşünülüyor. Aslında bu yeni bir haber değil, ayrıca EFSF zaten yapı itibarı ile geçici ve bir süre sonra yerini ESM adı verilen, AB içi IMF diyebileceğimiz bir yapıya dönüşecek. Ayrıca AB içindeki karar mekanizmasının yavaşladığı dikkate alındığında bunun hayata geçmesi yine zaman alacak.

Cuma günü görece iyimser bir hava ile TL değer kazandı, ancak gelişmekte olan ülkelerden çıkışların genel olarak sürdüğünü söyleyebiliriz. Bu sabah ise TL’de diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha yüksek bir değer kaybı var. Bunun ana sebebi TCMB Başkanı Başçı’nın açıklamaları. TCMB’nin faizleri indirmek için fırsat kolladığı algılamasını güçlendiren bu açıklamalar sonrasında TL talebinin görece azaldığını görüyoruz.

TCMB’nin yüksek oranlı bir faiz indirimi yapması durumunda TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden olumsuz anlamda ayrıştığını göreceğiz. Bu durum TL’nin rekabetçiliği açısından olumlu olsa da TCMB’nin enflasyon hedefinin tutmasını imkansız hale getirecek. Her ne kadar TCMB büyümeyi desteklemeyi enflasyon hedefini tutturmaya tercih ettiğini belirtiyor olsa da TL’deki değer kaybı bir noktadan sonra arzu edilmeyecektir.

TCMB’nin piyasaya sağladığı fonlama miktarını belirgin derecede azaltıyor olması TL’ye bir süre destek sağlayabilir, ancak dış piyasalarda belirgin bir iyileşme görülmedikçe TL’de de net bir değer kazancı beklemiyoruz.

Gün içinde $/TL kurunda 1.7900-1.8050 aralığında bir seyir bekliyoruz. 1.80 seviyesi üzerine çıkılması durumunda ise yükselişin 1.8150 seviyesine doğru sürmesi olasılığı yine gündeme gelecek.

Tahvil piyasasında geçen hafta görülen sert faiz yükselişinin ardından düzeltme sürüyor. Özellikle Cuma günü görülen faiz düşüşünü ana sebebi ise TCMB Başkanı Başçı’nın yaptığı konuşmada verdiği mesajlar. Başçı gerekirse büyümeye destek vermek için faizlerin ayarlanacağını ve bankalara uygulanan munzam karşılıklarda da yine “ince ayar” yapılacağını söyledi. Bu açıklamalar tahvil piyasası için olumlu: 27 Mart’taki TCMB toplantısında faiz koridorunun üst sınırının 50 bps indirildiğini ve munzam karşılıklarda TL yerine döviz/altın tutma opsiyonunun miktarının artırıldığını görebiliriz. Ancak TCMB’nin piyasaya sağladığı fonlama rakamını azaltmaya devam ediyor olması olası faiz düşüşün sınırlı kalabileceğini gösteriyor. Buna ek olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi TL’de daha fazla değer kaybına yol açacak bir politika izlemek TCMB’nin enflasyon konusunda elini bağlayacak.