Altın
SPOT ALTIN 1293.28 $ +0.17% (+2.22) GRAM ALTIN 186.86 tl 0.86% ÇEYREK ALTIN 303.64 tl 0.86% REŞAT ALTIN 1229.51 0.86% Dolar 4.4930 0.69% Euro 5.2889 0.46%

Karışık piyasa altın fiyatlarını düşürüyor

altınYunanistan’da son olarak gerçekleşecek olan yeni tasarruf önlemleri öncesinde piyasalar kontrol altına alınmaya başladı. Altın fiyatları Asya seansının açılmasıyla birlikte değer kaybetmeye başladı. Uzun zamandır görülen karışıklık ve borç krizini düzeltmeye doğru yapılan çalışmaların ciddi anlamda olmaması Almanya ve Fransa arasındaki anlaşmazlıklar altına aşağı yönlü hareketler veriyor.

Biliyorsunuz ki yarın Brüksel’de Maliye Bakanlarının bunun yanında 23 Ekimde Avrupalı Liderlerin toplantıları var. Bu toplantılar öncesinde Avrupa piyasasındaki odaklık devam ediyor. Yatırımcıların gözüyle baktığımızda bu toplantılardan çıkacak sonucun krizi çözebilecek olmasıdır. Yani tüm yatırımcılar böyle düşünüyor. Bunun ne kadar doğru olacağı konusunda pekte yorum yapmak istemiyorum aslında.

Ama hep bahsettiğim gibi aşırı yönlü değer sallamakla bir yere varılmıyor. Bunu da şu yaşadığımız 2 gün içersinde görmüş olduk. Altın konusunda beklentimiz dalgalanmanın devam edeceği yönünde çünkü gelen verilerde bunu destekliyor. Dünyanın en büyük ekonomisinden İşsizlik Başvuruları ve konut verisi bekleniyor. Ancak genel anlamda aşağı yönlü bir trend izlenebilir.

Altın için göreceğimiz düşüşler sonucunda alım stratetijisinin hala devam ettiğini, yaşanılacak geri çekilmelerden sonra tekrar 1700 dolar direncinin hedef olabileceğini söyleyenlerde var. Kısa vadede yaşanılacak olası düşüşlerde satış pozisyonları açılabileceği gibi uzun vade beklentisi yükseliş olan sarı maden için yaşanılacak olası düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.