Altın
SPOT ALTIN 1240.63 $ -0.09% (-1.15) GRAM ALTIN 193.40 tl -0.28% ÇEYREK ALTIN 314.27 tl -0.28% REŞAT ALTIN 1272.55 -0.28% Dolar 4.8480 -0.18% Euro 5.6797 0.03%

Fiyatlarda karmaşa sürüyor

altın

Altındaki gelişmelere baktığımızda çok büyük bir değişiklik yok. Olumsuzluk süreci devam ediyor. Ama altın fiyatlarına yansıması yukarı yönlü zor gözüküyor. Ne zaman altın fiyatı 1680-1690 seviyesine çıktığında burada satışla karşılaştığını görmekteyiz. Çünkü altındaki yükseliş trendi geçen haftalarda kırıldığını düşünüyoruz. Kısa vadede altında yükseliş olmasının zor olduğunu düşünüyor uzmanlar. Satış baskısı altında kalabilir. Altın fiyatları 1500 ile 1700 arasında gelip gidecek gibi duruyor. Avrupa’daki yatırım danışmanlarının tahmini olarak yılsonunu 1650 seviyelerinde kapayacak olduğu yönünde. Ama eğer ki önümüzdeki dönemlerde piyasadaki tablo değişir ve olumlu haberler gelirse iş değişir. Yunanistan’a sert bir şekilde olumlu bir şekilde yardım edilirse bu dolarda gerilemeye neden olur. Böyle olunca da altında yükseliş başlayabilir.

Para piyasalarındaki gidişat Avrupa’daki gelişmelere bağlı olarak devam ettiğini görmekteyiz. Avrupa’daki şuandaki krize dair hiçbir somut adım atılmasa da özellikle dün Almanya’daki parlamentodaki yapılan Avrupa istikrar fonunun arttırılması yönünde evet oyunun çok ciddi bir şekilde çıkması muhalefetten de destek gelmesi piyasalar için olumluydu. Ama piyasalara yansımasına baktığımızda çok sınırlı kaldığını görmekteyiz. Çünkü krize henüz atılmış bir somut adım değil bu açıkçası. Özellikle Avrupa istikrar fonunun attırılması zaten Temmuz ayında kabul edilmişti ama bunları 17 ülkenin onaylaması gerekiyordu. Almanya en zor engeldi bu dün aşıldı. Yunanistan’ın sorunu çözülecek mi merakla bekleniyor. Bu yapılan oylamalar 440 milyar Euro’luk bir Avrupa istikrar fonu için yapılmakta. Şuanda piyasa daha büyük bir rakam bekliyor aslında. Şuandaki fon İtalya ve İspanyadaki sorunları çözecek büyüklükte değil. Piyasa olaraktan bunların geçici olduğunu düşünmekteyiz. Zaten yukarı yönlü hareketlerden de bu anlaşılıyor. Para birimlerinde ise doların gerçekten hala gücünü koruduğunu görebiliyoruz. Bu haftadan çok önümüzdeki haftalarda gelişecek olaylardan çok büyük hareketler bekleniyor. Yatırım yapacaksanız temkinli olmanızda çok büyük fayda var.