Altın
SPOT ALTIN 1232.52 $ +0.05% (+0.58) GRAM ALTIN 189.19 tl -0.29% ÇEYREK ALTIN 307.43 tl -0.29% REŞAT ALTIN 1244.85 -0.29% Dolar 4.7749 -0.47% Euro 5.6079 -0.31%

EFSF 2 Trilyon Euroya çıkacak mı

Fransa ve Almanya’nın anlaştığı iddiası çok önemliydi çünkü piyasaları derinden etkileyerek yukarı yönlü hareketler gerçekleştirdi. Özellikle Merkel ve Sarkozy’nin bildirdikleri demeçte elinde tahvil tutanları birinci zarar garantisi verecek. EFSF’den bahsediyoruz kurtarma fonundan. Fon normalde 440 milyar dolardı hatırlarsanız. Böylece 2 trilyon dolar seviyesine gelecek. Yani bir sigortacı görevi öngörecek. Banka değil çünkü bankaya çevirmeye çalışıyordu aslında Merkez Bankası ama bu olmadı. Avrupa Bankaları’nın yeniden sermayelendirmesi konusunda diretiyorlar. Fransız ve Alman bankaları kendi kaynaklarıyla tutturabilirler ama diğer ülkelerin EFSF ihtiyacı var. Bunun yanında Yunanistan’ı kurtarma paketi için istenilen özel sektör kullanımını destekliyorlar. Ama şart koyuyorlar Fransa diyor ki %50 seviyesine razı değilim, %21 seviyesine razıyım. Özellikle 2 trilyon dolara çıkarılması EFSF’nin çok güçlü oldu. Bu Cumartesi finans bakanları bir araya geldiklerinde ellerinde hazır bir plan olacak. Bu yüzden piyasalar yukarda kapandı. Karışık bir seyir aslında. Hisse senedi piyasası da Çin’in ekonomisinin yavaşlamasına baktı gün boyunca.

Altın piyasasına baktığımızda ise tüm yatırımcılar FED’i bekliyor diyebiliriz. Parasal genişleme sinyal verilip verilmeyeceğini merakla bekliyor. Ama şöyle genel bir teknik üzerinden değerlendirdiğimizde aslında pekte değişiklik yok diyebiliriz. Şuanda genel görüş düşüş yönünde olacağından yana. Dün gece açılan piyasalarda hafif bir şekilde altına destek verse de ileriki günlerde göreceğiz altının yönünü. Israrla belirtiyorum ki çok karışık veriler geliyor bu yüzden sağlıklı bir rapor sunmak çok zor.

altın düşüş grafiği