Altın
SPOT ALTIN 1228.00 $ +0.01% (+0.12) GRAM ALTIN 189.54 tl -0.13% ÇEYREK ALTIN 308.00 tl -0.13% REŞAT ALTIN 1247.15 -0.13% Dolar 4.8054 -0.13% Euro 5.6024 -0.19%

Dr Marc Faber altın yatırımı önerisinde bulundu

altın

Ünlü yatırım danışmanı Dr. Marc Faber yatırım önerisinde bulundu. Her yatırımcı her ay bir miktar biriktirmeli. Eğer sizde benim gibi siyasetçilere güvenmiyorsanız altın almalısınız. Siyasetçilere ve Merkez Bankalarına güvenmediğim için altın almaya devam ediyorum. Altın fiyatlarındaki oynaklığa alışmamız gerekiyor. Altınlarımı satmayı düşünmüyorum, pozisyonumu azaltmayı düşünmüyorum. Dünya’nın önümüzdeki 5-10 yılda nasıl görüneceğini bilmiyoruz. %25 hisse, %25 emlak, %25 nakit ve %25 altın yatırımı yapıyorum. Bu gidişatımı değiştirmeyi de düşünmüyorum. Dünya’da ki durum 2008 yılından çok daha kötü durumda. Hisse senedi piyasaları kısa vadeli ralli yapar ondan sonra da düşüşe geçer. Eğer hisseler çok büyük ralliye girerse hisse pozisyonumu azaltacağım. Hisseler çok düşerse pozisyonumu arttıracağım diye konuştu. Ağustos ayından sonra bir daha ralli yaşandı. Bu ralliden sonra tekrardan aşağıya düşüş oldu ama aşağı yönlü yeni bir rekor görmedik dedi. 1999′dan beri her yatırımcı altına fazlasıyla yöneldi. Son 2 ayda olanlar aslında piyasaların aşırı satış yaşamasından ibaret. Endüstriyel emtialarda hem de hisselerde var bu aşırı satışlar. Bu rallinin sonucunda çok fazla bir satış olduğu için sorunlar çıkıyor. Ama yinede Mayıs 2′de yaşanan seviyeler ve aynı zamanda diğer gelişmekte olan piyasaların bu seviyeleri aşıp aşamayacağını bilemiyorum. Ama ben böyle olacağını düşünmüyorum piyasaların kısa vadeli olarak ralli yapacağını ve sonrasında düşüşe geçeceğini düşünüyorum. Söylemek istediğim şey kısa ralli bekliyorum. Sonrasında birkaç haftalık düşüşler bekliyorum. Piyasalar küresel olarak %20 ile %40 arasında düşüş göstermesi zor. Piyasalarda yavaşlama olacak bunu herkes söylüyor. Çin ekonomisindeki ciddi yavaşlama yüzünden de küresel ekonomiyi etkiledi. Şuanda altın ve gümüşün aşırı satıldığını düşünüyorum. 1900$ seviyelerinin üzerine çıktık ve şuanda bu seviyeleri düzeltme pozisyonundayız. Daha önceden de bahsettiğimiz gibi ben Merkez Bankacılara güvenmiyorum onların para basmaya devam ediyorlar. Para bastıkları sürece altında artış bekliyorum. Yine şunu da söylemek istiyorum altın 200-300$ daha aşağıya düşebilir çünkü bunu kimse bilemiyor oynaklık çok fazla. En son altın piyasalarında baktığınız zaman 1970-1980 yılları arasında altın 35$’dan 197$ seviyesine çıkmıştı. Ondan sonra 1976 Ağustos ayında %40′lık bir düşüş gösterdi. Tekrardan 8 kat fazlasına çıkmış durumda. O yüzden altında ki bu oynaklıklara alışmamız gerekiyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ekonomi danışmanı ve Merkez Bankası eski başkanı olan Durmuş Yılmaz ekonomide yaşanan sorunun dış kaynaklı olduğuna vurgu yaparken “dışarısı yangın yeri gibi, alevi bizi yakıyor” dedi. Dalgalı kurda hareketlilik olmasının normal olduğunu söyledi. Hedef zikretmek yanlış olur bu seviyeye iyi derseniz birileri de o seviyeyi aşmak için zorlar diye konuştu. Avrupa’da bazı bankaların içinin boş olduğunu belirten Yılmaz, aslında bankaların iflas ettirilmesi gerekiyor ancak bunu yapacak kararlılık yok dedi. Yılmaz Merkez Bankası başkanı Erdem Başçı’ya da destek verdi. Merkez Bankasının başında ne yaptığını bilen bir ekip var dedi.