Altın
SPOT ALTIN 1228.33 $ +0.04% (+0.45) GRAM ALTIN 189.75 tl -0.01% ÇEYREK ALTIN 308.35 tl -0.01% REŞAT ALTIN 1248.56 -0.01% Dolar 4.8051 -0.04% Euro 5.6033 -0.08%

Dolar ve altın fiyatları nereye gidiyor

altın

Altın bizim inisiyatifimizde olan bir şey değildir. Tamamıyla büyük fonların spekülatif hareketleriyle şekillenen konumda. Her an her şey olabilmesi mümkün. Bütün bunu tetikleyen ve özelliklede Haziran ayından sonra üçüncü bir parasal genişleme olacakmış gibi böyle bir ortam oluşturulmuş olmasıyla beraber 1920$ seviyelerine kadar altının yükselmesini görmüştük. Bu parasal genişleme mevcut olursa emtialarda artış olur. Yatırımcıların paraya ihtiyacı var dolayısıyla dolara dönmelerinin nedeni de bu. Her yükselişte satışlar geliyor. Bugün 1679$ seviyesine kadar altın yükseldi, ordan da 1598$’a kadar geriledi. Bu yükselişleri birilerini panikletip alıcı getirmek için yapıyorlar. Büyük olasılıkla 1550$ seviyelerine gelebileceğini dikkate almak lazım. Ama Amerika’da oluşacak verileri iyi takip etmek lazım. FED’den parasal genişleme gelirse altın yukarı gider.

Yatırım fonlarının elinde uzun süreden beri yüklü miktarda altın var. Bu altına alıcı getirmeye yönelik her türlü olasılık denendi.

- Ben altın alıyorum sizde alın
- Altın 3000$ seviyelerine gidecek

gibi söylentiler vardı hatırlarsanız. Bunlar çok uçuk söylentiler şuan için. Bu noktada Dünya’da 165bin ton altın olduğundan bahsediliyor. Türkiye’de bu süreçte 25 ton altın üreten bir ülke haline gelmeye başladı. Yine döndüğümüz nokta FED’in parasal genişleme işlemi olmassa altında biraz aşağı yönlü seviyeleri göreceğiz diye düşünmekteyiz.

Şimdi birde şu açıdan bakmak lazım dışarda altın geriliyor ama içerde doların 1,90′a gelmesi ile beraber TL olarak altının dış piyasadaki düşünü hissedemedik. Altın fiyatının yükselişi en çok kuyumculara zarar getirmiş durumda. Çünkü fiyatlar yükselirken satış yapmaları zorlaşıyor.

Hükümetin bundan önce gerek kurumları gerekse işletmeleri açık pozisyonunuz varsa kapatın yeni bir kriz geliyor açıklamaları biraz sert olmuştu ama bu bir noktada tetikleme oldu. Açık pozisyonlar bu şekilde kapatıldı. Aslında iş dünyası vadeli işlemler opsiyon borsasında pozisyon almak suretiyle kapatılabilirdi böyle yapanlarda var ama çok az bilindiği için fiziksel olarak kapatıldı. Buda tabi içerde doları bir miktar tetikledi. Zaten dolar Amerika’dan gelen haberlerde olduğu gibi özellikle 3. bir parasal genişlemeden söz edilmemesi doların diğer para birimleri karşısında toparlanmasına etkili olmuştu.

Elinde dövizi olanların ben bunu en tepe seviyede kalacağım diye beklemeleri çoğu zaman zarara uğratmıştır. Ama kısım kısım bu seviyelerden satış yapılabilir. Tabi bunu zaman gösterecek Merkez Bankası yine piyasaların önünde hareket gösterirse dolayısıyla bunun daha fazla yükselmesi enflasyonu da olumsuz etkiler. Çok kısa vadeli borcu olanlar varsa onlar için yapacak bir şey yok. Çok uzaktan takip ediyorsanız işiniz zor bir uzman yardımı gerekli.