Altın
SPOT ALTIN 1231.89 $ -0.00% (-0.05) GRAM ALTIN 189.07 tl -0.35% ÇEYREK ALTIN 307.24 tl -0.35% REŞAT ALTIN 1244.09 -0.35% Dolar 4.7740 -0.48% Euro 5.6056 -0.36%

Büyüme hızlarındaki yavaşlamadan rahatsızız

altın

IMF Avrupa Direktörü Borges “büyüme hızlarındaki yavaşlamadan rahatsızız” dedi. Ayrıntıları yazımızın tamamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yaz aylarında yaşanan şeyler çok etkiledi Avrupa’yı dünya ticaretinde yavaşlama oldu. Buda elbette büyük bir endişe kaynağı. Çoğu Avrupa ekonomisi Almanya ile birlikte oldukça ticarete bağımlı ülkeler bununda bir etkisi oldu. Amerika’daki problemlerde çok endişe verici olmuş durumda. Bunların her birinin Avrupa ekonomisine etkisi bulunmaktadır. En önemli faktörlerden bir tanesi yatırımcı tarafı olmaktadır. Dünya tarafında yatırımcılar artık daha fazla riskten kaçmaya başladı. Risk teşkil edebilecek bütün varlıklardan kaçış adı verilen harekete giriştiler. Buda ekonomilerin üzerinde çok etkili oldu.

Kriz elbette Avrupa’nın kalbinde buna şüphe yok. Bunun kısmi sebebi kaçıştan kaynaklanıyor. Çok yatırım çeken ülkeler vardı İtalya ve İspanya gibi bunlar artık çok daha zorlu zamanlar geçiriyorlar. Geniş ölçekte baktığımız zaman artık piyasa sekmentin de değişiklik yaşanıyor. Negatif olarak etkiliyor. Bütün bu tartışma ve belirsizlik seviyesinin çok yüksek olmasının da belli etkileri var yatırımcı algısı üzerinde bunlarda genel anlamda aşağı yönlü etki etmektedir.

Ayrıca Avrupa’daki bütün bankalar çok zor zamanlar geçiriyor. Çünkü söylediğim gibi yatırımcılar çok daha isteksiz hareketlerde bulunuyor. Güçlü ve iyi yönetilen bankalar bile artık kendini zor koşullar altında görüyor. Elbette Avrupa Merkez Bankası piyasa ihtiyacı için likiditeyi vermeye hazır ama buda elbette kaybedilen güveni geri kazandıramaz. Bankacılık sektöründe artan endişeler var bu endişelerin devam etmemesi için güvenin tekrardan geri kazandırılması gerekiyor.

En önemli risklerden biri kredinin kesilmesi olarak görüyoruz. Bankalar belli seviyede bir zorluğa eriştikleri zaman bilançolarını azaltacaklar, krediyi azaltacaklar ve varlık satmaya başlayacaklar. Buda tek başına bile zararlı bir faaliyet ekonominin yavaşlamasına sebep olabilecek bir hareket. Çok farkında olmamız lazım durumun.

Çok zaman olmadığı için çok hızlı bir şekilde hareket edilmelidir. Çünkü eğer hızlı hareket edilmesse ekonomik faaliyetlerdeki düşüş çok daha ciddi bir boyuta gelebilir ve ciddi sonuçlar doğurabilir. İkinci olarak koordineli eyleme ihtiyacımız var tek başımıza hareket edemeyiz. Bunun için Avrupai bir yaklaşımla sorunlar çözmemiz lazım. Farklı cephelerde aynı anda savaşmamız lazım güçlü bankalara ihtiyacımız var. Doğru koşulları tekrar yaratmamız lazım ki yatırımcılar sahaya geri dönsün. Gerçekten borç piyasalarına tekrardan giriş yapabilsinler. Bunun yanında disipline ihtiyacımız var bütün ülkelerde buna ihtiyaç duyuluyor. Bütün bu faktörler bir araya geldiği zaman normal senaryolara dönüş yapabiliriz.

Yunanistan’ın temerrüdünden kimse şuanda bahsetmiyor ama herkes ciddi bir şekilde çalışıyor bu durum için. Temmuzda bunun temelleri atılmıştı zaten. Farklı Avrupa ülkeleri de birlikte ekonomiyi doğru yola sokmak için çalışıyorlar. Yunanlılarında kendi üstlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeleri gerekiyor. Elbette beklenenden daha uzun süre alabilir bunları başarmak ama nihayetinde yapılacak bunlar. Özel sektörün katılımıyla ilgili olarak şunu söyleyebilirim ne tarz bir kesinti yapılacağı üzerine bir plan var. Ama bu zaman içersinde gösterecek kendini.

Biz acil durumlarda duruma mühahele edebiliriz. Ama bu Merkez Bankaların göreviyle çokta örtüşür değil dedi.