Altın
SPOT ALTIN 1232.51 $ +0.05% (+0.56) GRAM ALTIN 189.24 tl -0.26% ÇEYREK ALTIN 307.51 tl -0.26% REŞAT ALTIN 1245.18 -0.26% Dolar 4.7752 -0.45% Euro 5.6097 -0.28%

Berenberg Bank ekonomisti Schulzun piyasa değerlendirmesi

altınBerenberg Bank ekonomisti Schulz’un piyasa değerlendirmesinde bulundu. Diyor ki; gerçekten somut bir haber alamadık. G-20 zirvesi beklendiği gibi Avrupa üyesi olmayan ülkeler baskı altında ve vaatlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Bu krizin aslında bütün Dünya’yı etkilediğini gözlemleyebiliriz. Bir şey yapılması lazım ve bunu yapmak için gerçek adımların atılması gerekiyor IMF ile birlikte. Mesela daha fazla sermaye olabilir. Bunun bütün ülkelere açılması söz konusu olmalı. Dolayısıyla çok somut bir sonuç alamadık ne yazık ki.

23 Ekim’de bir zirve gerçekleşecek ve burada çok önemli bir plan değerlendirilecek. Bununda birkaç noktası olacak Yunanistan’ın muhtemelen gönüllü bir şekilde yapılandırılması söz konusu. Bunun oranının %50 civarına çıkacağından bahsediliyor. Bir başka tarafta bulaşma riski ve bankaların yeniden sermayelendirilmesi söz konusu. Bunun kredi krizi yaratmadan nasıl gerçekleşeceğini bulmakta gerçekten zorlu bir süreç. Aynı şekilde kurtarma fonunun gücünü arttırmak istiyorlarsa bunun içinde güçlü bir duvar bulmaları gerekiyor. Sigorta opsiyonları var şuanda bunlar söz konusu olabilecekmiş gibi görünüyorlar. Bunlar aslında piyasaları etkilemek için yeterli olacaktı ancak geçmişte bu programların her zaman için yetersiz kaldığını görmüştük. Avrupa Merkez Bankasının güvenilir kaynak olacağına inanıyoruz. Herhangi bir piyasa paniğine karşı korumacı davranışını sürdürecektir diye düşünmekteyiz.

EFSF’in 440 milyar Euro’luk hacmi yeterli olmayacaktır bu krizi atlatmak için. EFSF’in Yunanistan, Portekiz, İrlanda gibi ülkeleri koruması bekleniyordu. Bu noktada bankalarda destekte bulunabilirdi. Biryandan da baktığımızda İtalya ve İspanya var onlarında yaklaşık 1 trilyona ihtiyacı var. Yani kısacası 440 milyar Euro’luk bir hacim yeterli olmayacaktır. Zaten şuanda ki görüşmelerde bu miktarı nasıl arttırabiliriz üzerine yoğunlaşmış durumda. Bankacılık tarafında da kullanabilir miktar var ama Fransa ve Almanya gibi bankalarını yeniden sermayelendirebilecek ülkeler varken, bunu yapamayacak ülkelerde mevcut. Piyasalarda bir paniğe sebebiyet vermemek için bunu en iyi şekilde kullanmamız lazım. Şuanda konuşulması gereken şey en iyi kaldıraç etkisi nasıl yaratılır. Öyle görünüyor ki EFSF bir şekilde kredi teminatına dönecek gibi duruyor. Buda aslında çok etkin bir kullanım olabilir.

Aslında geleceğe dönük olan göstergeler resesyonun sinyalini veriyor. Ama geçmişe dair göstergelere baktığımız zaman burada bir resesyon gözlemlemiyoruz. 3. çeyrek nispeten iyi bir çeyrek oldu. Ekonomiler genişler gibi görünüyordu özellikle İtalya, Almanya ve Fransa’da bunu gördük. Esas endişe veren şey güven göstergeleri sürekli düşmeye devam ediyor. Satın alma yöneticileri endeksi Avrupa için çok düşük seviyelerde ve 50 sınırının altında buda bize bir daralmayı işaret eder. Yani 4. çeyrek çok orta seviyede bir resesyonu gösterebilir. Bu resesyon bizi bütün bir kış boyunca etkileyebilir.

Yunanistan artık özel bir mesele haline geldi. Yunanistan’ın borcu çok yüksek ödenemeyecek kadar fazla durumda. Belli süre zarfı içinde halledilemeyecek miktarda ve yeniden yapılandırma ihtiyacı söz konusu. Eğer Yunanistan’a bir şekilde vade verecekseniz o zaman bu borçtan bir şekilde kesinti yapmanız lazım. Ve aynı şekilde Yunanistan’ın yapısal reformlara odaklanması lazım. İş gücündeki reformları hayata geçirmesi lazım. Çok önemli meselelere değinmesi gerekiyor artık. Mali reformlara geldiğimiz zamanda vergi arttırmak gibi Avrupa Birliği ve IMF’nin şart koştuğu reformları yerine getirebilmek, hedeflere ulaşabilmek çok önemli Yunanistan için. Yunanistan’ın aldığı önlemler şuanda yapısal tarafa odaklı olmalı ve büyütme yaratmalı. Mali tarafta hedeflere ulaşmak bu reformlar olmadan çok zor olacaktır.