Altın
SPOT ALTIN 1228.31 $ +0.04% (+0.43) GRAM ALTIN 189.75 tl -0.01% ÇEYREK ALTIN 308.35 tl -0.01% REŞAT ALTIN 1248.58 -0.01% Dolar 4.8070 -0.04% Euro 5.6033 -0.08%

Altın uzun soluktan sonra tekrar yükseldi

altınİtalya’da Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ hükümetin meclisteki çoğunluğunu kaybetme riski ortaya çıkması sebebiyle sarı maden tekrar bir zirve gösterisi yapmaya başladı. Uzun zaman sonra bu kadar yükselişi görmesi yatırımcıları sevindirdi.

Yatırımcı olan Dennis Gartman altın yatırımlarını ABD doları dışında bir para birimiyle gerçekleştiriyoruz dedi. Sermaye piyasasını çok yakından takip ettiklerini söyleyen Gartman hisselerde meydana gelebilecek düşüşlerin altın fiyatlarını tetikleyeceğini düşünüyoruz şeklinde konuştu. Hisselerdeki düşüşün devam etmesi halinde sürdürme teminat çağrılarının devreye gireceğini, bu durumda da minimum marjı sağlamak için de yatırımcının kıymetli metal birikimlerine yönelerek satışa geçeceğini söyledi.

Sydney’deki Fat Prophets’te analist olan David Lennox ise “Avrupa’daki krizi sonlandıracak kesin bir adım hala göremedik. Piyasalar hala bölgeden kötü haberler beklemektedir. Bu kez Yunanistan değil, komşusu İtalya’ya gözler çevrilmiş durumda. Bu durumda da altındaki yukarı seyir sürer” şeklinde ifade etti.

Analistlerin çoğu altın fiyatlarındaki çıkışın devam edeceğini söylese de biz yatırımcılara her zaman dikkatli olmalarını önermekteyiz. Hatırlarsanız 3 aydır hala altının ons fiyatı 2000$ seviyesini geçecek diyen analistlerde gördük, ama altın yerinde sayıklıyor.