Altın
SPOT ALTIN 1232.70 $ +0.06% (+0.76) GRAM ALTIN 189.22 tl -0.27% ÇEYREK ALTIN 307.48 tl -0.27% REŞAT ALTIN 1245.07 -0.27% Dolar 4.7743 -0.47% Euro 5.6082 -0.31%

Altın üçte üç yaptı

altın

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,658.45 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 13:40′ta ons başına 1,654.48 dolar seviyesinde seyrediyordu. Metal dün ons başına 1,667.90 dolara kadar çıktı ve 13 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesini görerek, bu yılki kazancını yüzde 6.7′ye genişletti. Şubat teslimati altın kontratı, New York Comex piyasasında fazla bir değişiklik göstermeyerek ons başına 1,655.20 dolarda kaldı.

Dolar, bugün açıklanacak olan ABD sanayi üretimi ve konut sektörü güven verileri öncesi, önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kaybetti. Dolar euro karşısında, Yunanistan için kreditörler komitesi üyesi ve bir hedge fon yöneticisinin, anlaşmanın yakın olduğunu kaydetmesinin ardından ikinci günde de düştü. Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos, özel sektör tahvil yatırımcıları ile görüşmelere bugün yeniden başlayacak.

Shandong’da Zhongzhou Futures Co.’dan analist Qu Ying, Güvenli liman yatırımları, son birkaç aydır, altından ziyade dolara gitti ve altın, özellikle sanayi metalleri omak üzere, diğer emtiadan yuön buldu dedi ve Altını son dönemdeki işlem bandı olan 1,550-1,700 dolardan dışarı çıkarabilecek fazla bir dürtü yok. Bu nedenle, yatırımcılar, fiyatlar yükseldiğinde karlarını realize ediyor, fiyatlar düştüğünde de piyasaya giriyor değerlendirmesinde bulundu.

Altın destekli ETF’lerdeki küresel altın varlıkları dün 2,360.757 ton ile son dört haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Dün ABD2de açıklanan New York Fed imalat sanayi endeksi, New York civarında imalat sanayinin son dokuz ayın en hızlı yükselişini gösterdiğini işaret etti. Almanya’da ise yatırımcı güveni Ocak ayında rekor hızda arttı. Bu gelişmeler, bakır fiyatlarının bugün yükslişini üçüncü güne taşımasına destek oldu.

€/$ paritesi dün önemli bir haber akışının olmaması ile1.27 civarında tutunmayı başardı. Bu sabah da herhangi bir olumlu haber olmamasına rağmen paritenin 1.28’i yukarı yönde zorladığını görüyoruz. Gün içinde Portekiz’in düzenleyeceği bono ihaleleri ve Yunanistan ile alacaklıları arasında yürütülen görüşmelerin seyri pariteyi etkileyebilir. Öte yandan piyasadaki yaygın kanı Portekiz’in de Yunanistan gibi bir borç-iflas sarmalına girdiği yönünde.

Paritede ana eğilimin düşüş yönünde olduğu görüşümüzü koruyor ve 1.29 stop-loss olmak üzere mevcut USD pozisyonların korunmasını öneriyoruz. Parite için destekler 1.2720-1.2650, dirençler ise 1.2830-1.2880 seviyeleridir.

Yurtiçi döviz piyasasında yabancı yatırımcı girişlerinin devamında TL sepet karşısında 2.10 civarındaki seyrini koruyor. Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kazancının da sürdüğünü gözlemlediğimiz piyasada, TL’de gün içinde önemli bir değer kaybı beklemiyoruz. Ancak Avrupa kaynaklı haber akışı hala olumsuz, bu da kısa vadede kurdaki gerilemenin sınırlı olacağını gösteriyor.

$/TL’de 1.83’e gerileme potansiyeli sürmekle birlikte mevcut seviyelerde satış önermiyoruz.
Tahvil piyasasında dün düzenlenen ihalede Hazine toplamda 4.6 mlr TL ile bugünkü 4.0 mlr TL’lik itfasının üzerine borçlandı. Bugün vadesi dolacak tahvilin USD cinsi olduğunu, ancak Hazine’nin iç borç içindeki döviz cinsi borçlanma araçlarını azaltma stratejisi çerçevesinde bu tahvili TL cinsi bir tahvil ile çevirdiğini de belirtelim. Yani bugün piyasada USD likiditesi artarken, TL likiditesi azalacak. Bu nedenle TCMB’nin gelecek haftaki itfalara dek piyasayı %5.75 ile fonlamaya devam etmesi beklenebilir.

İhale sonuçlarına baktığımızda iskontolu tahvilde Hazine’nin oldukça yüksek bir satış yaptığını, FRN’de ise ROT’un da işaret ettiği üzere önemli bir talep gelmediğini, bu yüzden fiyatının da beklentilerden düşük oluştuğunu görüyoruz. İskontolu tahvildeki güçlü talepte piyasa yapıcısı bankaların etkili olduklarını düşünüyoruz.

Önümüzdeki hafta Hazine’nin toplam 12.6 mlr TL itfası olacak. Buna karşılık Hazine en kısası 04.12.2013 vadeli gösterge tahvil olmak üzere 4 ihale düzenleyecek. Yatırımcıların 4-10 yıllık tahvillere yoğun bir ilgi göstermeyeceklerini, yine 24 aya kadar olan vadelerde alıcı olacaklarını tahmin ediyoruz. Bu nedenle, yüksek satış rakamına karşın, bankalar dün aldıkları 20.03.13 vadeli bonoyu satmak yerine gelecek haftaki itfalara kadar taşımayı tercih edebilirler.

Vadesine 12-24 ay kalmış tahvillerde sınırlı da olsa faiz düşüşü potansiyelinin sürdüğünü düşünüyoruz. Ancak 12 aydan daha kısa vadeler artık mevduata göre cazip değiller, bu yüzden gün içi satış görülmediği taktirde bu vadelerde alım önermiyoruz.

Eurobond piyasasında fiyatlarda yatay seyir sürüyor. Ancak spreadler son yılların en yüksek seviyesine çıkmış durumda ve daha fazla artması için bir neden yok. CDS primlerinin de önemli bir değişim göstermediği piyasada olası kayıpların sınırlı kalmasını bekliyoruz. Mevcut seviyelerde ise trade amaçlı olarak 2030 ve daha uzun vadeli tahvillerde alım öneriyoruz