Altın
SPOT ALTIN 1240.41 $ -0.11% (-1.35) GRAM ALTIN 193.34 tl -0.31% ÇEYREK ALTIN 314.17 tl -0.31% REŞAT ALTIN 1272.15 -0.31% Dolar 4.8473 -0.19% Euro 5.6796 0.02%

Altın fiyatları ne kadar artabilir

altın

Altın fiyatları nereye kadar yükselebilir?

Altın fiyatlarının daha ne kadar artacağının bilinmesi yatırım yapmak isteyen herkesin en büyük hayali olarak ortaya çıkmaktadır. Ama altın fiyatlarının ne kadar ve nereye kadar artış içerisinde olacağının bilinmesi tabi ki oldukça zor bir durum olarak ön plana çıkar.Eğer altın fiyatları hakkında biraz olsun bilgiye sahipseniz 2000 yılının son günlerinden itibaren altın fiyatlarının devamlı olarak yükselen bir grafik içerisinde olduğunu gözlemlemişinizdir. Çünkü altın genel olarak petrolün varil fiyatına bağlı olarak değişim gösteren bir yatırım aracıdır. Bu şekilde olduğundan dolayı dünya petrol rezervlerinin hızlı azalmasına bağlı olarak altın fiyatlarında ciddi bir azalma yaşanabilir. Bu şekilde olması tabi ki istenmeyen bir durum ama altının bu şekilde olması da gerektiği doğal bir sonuç olarak ortaya çıkmaktadır.

Eğer yatırım yapmak istiyorsanız ve zaman probleminiz olmadığını düşünüyorsanız kesinlikle altına yatırmanızda hiçbir mahsur bulunmamaktadır. Ama kısa vadede altından çok fazla kar etmeniz mümkün olmayacaktır. Bunu hiçbir zaman unutmayınız. Çünkü son 11 sene içerisinde altının genel grafiği incelendiğinde çok net bir şekilde görülmüştür ki altın günlük, haftalık hatta aylık periyotlar içerisinde yatırımcısının yüzünü pek güldürmeyi başaramamıştır.

Zaten çoğu kişi altının bir yatırım aracı olarak görülmesine de karşı çıkmaktadır. Eğer altını alıp yastık altına koyup uzun yıllar boyunca saklamayı göze alıyorsanız o zaman ciddi anlamda kazanç elde etmeniz mümkün olacaktır. Altının 74 liradan alındığı günlere oranla günümüzde yaklaşık olarak yüzde yüzlük bir kar elde edilmiştir. Bu muhteşem kar oranının kişiler tarafından açıklanmasının dışında hiçbir nedeni bulunmamaktadır. O dönemden alınan 10 çeyrek altının değeri 740 tl ederken günümüzde 1500 tl etmektedir.

Bu şekilde bir kazanç düşünüyorsanız altından daha iyi bir yatırım aracı bulamazsınız. Ama birkaç haftalık periyotlar halinde para kazanmayı düşünüyorsanız ne yazık ki altının size kazandıracağı pek bir şey bulunmamaktadır.

Altın borsası üzerinden geniş anlamda araştırma yapmanın da altın fiyatları üzerine çok büyük bir etkisi bulunmamaktadır. Eğer devamlı olarak altın fiyatları hakkında bilgisi olan insanların bu fiyatlar üzerinden kazanası mümkün olsaydı günümüzde sadece altın fiyatları üzerinde bilgisi olan insanlar kazanırdı. Oysa altın üzerinden bir şeyler kazanan insanların en büyük ortak paydası neredeyse tamamının uzun süreler önce altın alması ve aldığı bu altını düzenli olarak elinde barındırmasıdır. Altın fiyatlarının bu şekilde kısa bir süre de değilde uzun bir zaman aralığında para kazandırdığının bilinmesi yatırımcısı açısından oldukça büyük bir artı olarak ön plana çıkmaktadır. Gerçekten günümüze kadar ki zaman incelendiğinde altın fiyatlarının ne büyük etkileri olduğu gözle görülecektir.

Tabi ki b etkileri tek bir seferde incelemekte oldukça yanlış anlaşılabilir. Neden kazandırdığının bilinmesinde birbirinden farklı sebepler bulunduğunun bilinmesi gerekmektedir.