Altın
SPOT ALTIN 1240.44 $ -0.11% (-1.33) GRAM ALTIN 193.31 tl -0.32% ÇEYREK ALTIN 314.14 tl -0.32% REŞAT ALTIN 1272.01 -0.32% Dolar 4.8464 -0.19% Euro 5.6816 0.06%

Altın Çeşitleri ve İsimleri nelerdir?

altınTürkiye’de hediye ve yatırım amaçlı altın talebinde bulunan tüketiciler, yer yıl 10-15 ton kadar altın satın alarak Türkiye’nin altın rezervine sahip ülkeler sıralamasında üst sıralara tırmanmasına yardımcı oluyorlar.

Mücevher olarak da değerlendirilen altın, Türk örf ve adetleri arasında da önemli bir yere sahip olduğu için tüketiciden her daim ilgi görmeyi başarmış bir kıymetli varlıktır. Her ne kadar ülkemizdeki altın rezervleri kısıtlı olsa da, nesiller boyunca altına yapılan yatırım ve gösterilen ilgi hiç azalmamıştır.

Hediye olarak altın satın alanla, yatırım olarak tercihini altından yana kullanan kişilerin satın aldığı altın çeşidi ise farklılıklar gösterebiliyor. Tüketicinin tercihlerini çoğunlukla altının şekli ve ücreti belirliyor.

24, 22 ve 14 Ayar Altın: Altının kalitesini belirleyen en önemli unsur, altının sahip olduğu saflık değeridir. Altının saflığını belirleyen unsur ise “ayar” olarak nitelenir. Altının saflığı ise 24, 22 ve 14 ayar olarak belirlenir. Ayar değeri arttıkça altının fiyatı doğru orantılı olarak yükselir.

Gram altın: Elindeki parayı hızlı bir şekilde altına çevirmek isteyen küçük yatırımcılar tarafından tercih edilen altın çeşididir. İstanbul Altın Rafinerisi tarafından tescil edilerek marka değeri koruma altına alınan gram altın; 1, 5, 10 ve 50 gram olmak üzere farklı ağırlıklarda satışa sunulmaktadır. Gram altın satın almak için bankalar üzerinden işlem yapabileceğiniz gibi, İstanbul Altın Rafinerisi’nin resmi satış kanalları üzerinden de ücretsiz kargo ile satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Çeyrek Altın: Daha çok yeni evlenen çiftlere, sünnet olan çocuklara ve yeni doğan bebeklere takılan çeyrek altın; Türkiye’de tercih edilen ve en çok satılan altın türlerinin başında gelir. Bunun en büyük sebebi, diğer çeşitlere nazaran daha ucuza elde edilebilmesi vehediye olarak takılmaya uygun bir tasarıma sahip olmasıdır.

Toplamda 1,75 gram ağırlığında olan çeyrek altının çapı 18 mm’dir. Hediye etmek yerine yatırım olarak değerlendirmek isteyenler kulpsuz çeyrek altın satın almayı tercih ederler.

Yarım Altın:Halk arasında “yarımlık” olarak da bilinen yarım altın, yine düğünlerde sıklıkla tercih edilen hediyelik bir altın türüdür.

Tam Altın:Ziynet altın olarak da adlandırılan tam altın, isminden de anlaşılacağı üzere 4 tane çeyrek altına denktir.

Külçe Altın: Piyasadan altın toplayan kuyumcular ve büyük şirketler, satın aldıkları parça altınları eriterek külçe haline getirirler. Depolaması ve nakliyesi bu şekilde daha da kolaylaşan külçe altınlar, normal tüketiciden ziyade daha çok bankalar ve dev şirketler tarafından tercih edilir.

Tüm bu saydığımız altın çeşitlerinin çoğu, hemen her kuyumcudan satın alınabilir durumdadır. Ancak internet üzerinden altın alım ve satım işlemlerini gerçekleştiriyorsanız yalnızca gram altın üzerinden işlem yapabilirsiniz. Gram altın hesabınızı paraya çevirdikten sonra kuyumculardan istediğiniz altın çeşidini satın alabilir, hediye veya yatırım amaçlı saklayabilirsiniz.

En güncel fiyatlar için -> Altın Fiyatları
Altın ve Döviz kurları için -> Altın Döviz